Nastava iz predmeta Onkologija i radioterapija, za studente na integriranom studiju Dentalne medicine, održava se na četvrtoj godini (VII semestar) studija Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Za bolje razumijevanje nastave, studenti moraju imati predznanje osnova iz interne medicine, patologije i radiologije.
Tijekom nastave posebno težište je stavljeno na epidemiologiju, dijagnostiku i prevenciju u ranim stadijima bolesti, modalitete liječenja, palijativnu skrb, psihološke aspekte liječenja zloćudnih bolesti, praktične vještine i dijagnostičke postupke sa svrhom stjecanja temeljnih znanja onkologije.
Didaktički dio nastave iz onkologije sastoji se od teorijskih predavanja iz pojedinih poglavlja onkološke znanosti. Praktični dio nastave provodi se prikazom bolesnika u prostorima suvremeno opremljenog onkološkog centra kako bi studenti u izravnom kontaktu stekli najvažnija znanja u dijagnosticiranju, postupcima i nuspojavama liječenja za odgovarajuće bolesnike koji imaju solidne maligne tumore.
Sustavno liječenje raka sastoji se od protutumorskog i potpornog liječenja. Protutumorsko liječenje uključuje kemoterapiju, endokrinu terapiju, imunoterapiju, primjenu biološke terapije i liječenje izotopima. Studenti Dentalne medicine će u praktičnom dijelu nastave steći znanja iz područja sustavnog liječenja onkoloških bolesnika, upoznati mnogobrojne nove lijekove koji imaju utjecaj na usnu šupljinu, te naučiti prepoznati nuspojave kemoterapije, imunoterapije kao i radioterapije.
Studentima će biti prikazane moderne radioterapijske tehnike kojima je cilj što bolja lokalna kontrola bolesti uz istodobno uspješniju zaštitu okolnog zdravog tkiva. Upoznat će se s cijelim postupkom provođenja radioterapije vanjskim snopom, od CT simulacije, konturiranja ciljnih volumena, kao i organa od rizika, izrade radioterapijskog plana, te samog provođenja radioterapije. Također će se upoznati s brahiterapijom, oblikom radioterapije kod kojeg se izvor radioterapije dovodi u neposrednu blizinu tumora i koje su prednosti takvog liječenja.
U praktičnom djelu nastave biti će prikazani bolesnici s najčešćim oblicima tumora, te njihova dijagnostika i liječenje. Pozornost će biti usmjerena na postupke koji su vezani uz prevenciju nastanka malignih bolesti, mehanizme nastanka, odnosno važnosti pojedinih karcinogena u nastanku raka. U nastavi će se posebno naglasiti podjela tumora glave i vrata kao i važnost prepoznavanja navedenih tumora u kliničkoj praksi (npr. pojedine pod lokalizacije tumora, razjašnjena razlika između HPV pozitivnih od HPV negativnih tumora i sl.).
|
- Klasificirati promjene tipične za zdrave i zloćudne stanice i tkiva.
- Izraditi algoritam optimalnog liječenja bolesnika koji boluju od zloćudne bolesti pojedinih sijela čije su posljedice moguće u usnoj šupljini
- Procijeniti razliku između zdravog, upalnog i zloćudnog tkiva u usnoj šupljini ili na koži područja glave i vrata.
- Razlikovati postupke u načinu dokazivanja suspektnih lezija (promjene za koje niste sigurni) na sluznici usne šupljine ili koži područja glave i vrata.
- Definirati protutumorsko liječenje (koje uključuje kemoterapiju, endokrinu terapiju, imunoterapiju, primjenu biološke terapije, radioterapiju i liječenje izotopima)
- Opisati proces dijagnostike i liječenja onkoloških bolesnika s malignim bolestima
- Opisati moderne radioterapijske tehnike kojima je cilj što bolja lokalna kontrola bolesti uz istodobno uspješniju zaštitu okolnog zdravog tkiva
- Planirati liječenje promjena u usnoj šupljini koje su nastale ili će nastati kao posljedica liječenja zloćudne bolesti općenito, a koja ne potječe iz usne šupljine
- Prepoznati nuspojave kemoterapije, imunoterapije kao i radioterapije
- Prepoznati najznačajnije tumore u kliničkoj praksi
|
- ONKOLOGIJA, Ana Fröbe, Marin Prpić i suradnici. ONKOLOGIJA, udžbenik za studente Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, te studente ostalih srodnih zdravstvenih struka, Naklada Slap svibanj 2024., Ana Fröbe, Marin Prpić i suradnici, Naklada Slap svibanj 2024. ISBN 978-953-191-768-1, 2024.
|